Od Belgie po Švédsko. Jaká témata hýbou volbami do europarlamentu v jednotlivých zemích?

Kypr volá po celoevropském řešení. Počet uprchlíků ze Sýrie přestává ostrovní stát zvládat

Na Kypr měsíčně přijíždí asi tisícovka žadatelů o azyl. Většinou se jedná o uprchlíky ze Sýrie, kteří už nechtějí pobývat v uprchlických táborech v Libanonu a vydají se tak na riskantní cestu Středozemním mořem. Kapacity záchytných zařízení milionového Kypru ale podle úřadů přestávají stačit, a země požaduje celoevropské řešení. Téma migrace dominuje i kampani v nadcházejících evropských volbách. Na Kypr se vydal reportér Marcel Faltys.

Před azylovým úřadem v centru Nikósie, hlavním městě Kypru, postává asi třicet lidí, migrantů a uprchlíků, kteří chtějí požádat o azyl v malém ostrovním státě. Počet žadatelů o azyl se v posledních týdnech výrazně zvýšil, a migrace se tak stala tématem voleb do Evropského parlamentu.

Tisíc lidí měsíčně

„Evropské volby nejsou na Kypru tradičně příliš populární, spoustu voličů k volbám vůbec nejde. Toto téma ale lidi zajímá. Mnoha politikům a stranám, zejména těm krajně pravicovým, téma migrace ve volbách pomůže, odhaduje Aristoteles Constantinides, odborník na mezinárodní právo a lidská práva z Kyperské univerzity.

Čtěte také

Na Kypr připlouvá asi tisíc uprchlíků měsíčně. Podle pracovníka ze záchranného centra, které sídlí v přístavu ve městě Larnaka a jehož zaměstnanci sledují lodě v kyperských vodách, zachraňují uprchlíky neustále.

„Jenom minulý týden jsme zachránili více než dvě stě lidí. Jsme zodpovědní za to, že při těchto riskantních plavbách v malých dřevěných lodích se stovkami lidí na palubě v našich vodách nikdo nezemře,“ vysvětluje zaměstnanec záchranného centra.

Bezpečný návrat do Sýrie?

Většina lidí, kteří připlujou, jsou lidé ze Sýrie. I přesto ale prezident Nikos Christodoulides minulý týden oznámil, že Kypr z kapacitních důvodů pozastavuje zpracování žádostí o azyl syrských uprchlíků.

Země tlačí na Evropskou unii, aby finančně pomohla Libanonu, kam uprchl skoro milion Syřanů. Požaduje také označení určitých částí Sýrie za bezpečné, kam by Kypr mohl uprchlíky vracet.

Čtěte také

Musíme se vyhnout otevření nových migračních tras. Měli bychom také mluvit o tom, jak označit některé části Sýrie za bezpečné. To by pomohlo také Libanonu,“ přitakává mluvčí rezortu Theodoros Gotsis.

Pokud ale Unie k takovému kroku, který kritizují například humanitární organizace, nepřistoupí, řešení tkví podle Kypru ve větší solidaritě mezi členskými státy.

autoři: Marcel Faltys , opa
Spustit audio